Clevelandov ‘višak’ donosi titulu u Madrid?

Gigantes del Basket

7,8,5,23,12.

Dobitna kombinacija za loto? Jok. Učinak Oskara Tavareza, centra Real Madrida u trećoj utakmici finala koju je Real dobio u gostima protiv Baskonije 83-78, i poveo 2-1. Brojke znače poene, skokove, blokade, minute i indeks vrednosti. Luka Dončić ima bolju statitiku, dao je 20 poena, uhvatio 9 lopti, podelio 3 asistencije, njegov indeks bio je 29, ali za mene je čovek odluke bio Tavarez. Njegovih 5 blokada, teoretski, vrede 20 poena, 10 koje Real nije primio i 10 koje je mogao da pogodi u napadima koji su usledili. Naravno da nije baš tako bilo, ali kada se na 28 sekundi pre kraja pri rezultatu 76-79 najboljem protivničkom igraču Šengeliji lupi “banana“, i kada posle toga Luka Dončić pogodi dva slobodna bacanja za 76-81, jasno je koliko je značaj učinka Realovog „tornja“.

Real je, dakle, vratio prednost terena, ali ne bi me iznenadilo da novu titulu ne proslavi pred svojom publikom. Moglo bi se desiti da prvaka dobijemo u utorak u Vitoriji, ali navijam da bude i pete utakmice jer je finalna serija donela sjajnu košarku. I ovaj treći meč bio je odličan, dinamičan, sa visokim ritmom, rezultatskim obrtima i majstorijama pojedinaca. Prvo poluvreme bilo je izjednačeno, Real je tek pred sam kraj trojkom Treja Tompkinsa poveo 39-40, ali je sjajni Boboa sa sirenom pogodio za 42-40. U prvih 20 minuta i jedni i drugi su šutirali relativno slabo za 3 poena, Baskonija 5/16 a Real 6/17. Skakali su podjenako, po 19 uhvaćenih lopti.

Baskonija je bolje otvorila nastavak, povela 48-40, pa 51-43, ali je u 26. minutu trojkom Rudija Fernandez za 55-55 Real uhvatio priključak. U sledećem napadu Dončić je pogodio trojku za 55-58, malo kasnije bilo je 58-63. Pedro Martinez je zatražiio tajmaut i do kraja četvrtine Baskonija je došla na 63-65.

Met Dženings je poslednju deonicu otvorio trojkom za 66-65, posle mini-brejka od 8-0 semafor je pokazivao 72-65 za domaći tim. Sada je Pablo Laso morao da traži minut odmora i potraži čoveka za preokret. Našao ga je u Džejsiju Kerolu, koji je sa vezanom trojkom i dvojkom doveo Real na minimalni zaostatak (72-70), a kada je Rudi Fernandez u 36. minutu izjednačio (74-74) bilo je jasno da nas čeka neizvesna završnica. Kerol je svojim 15. poenom i novim trojkom 76-74 pretvorio u 76-77, a potom je pogodio i Dončić. Johanes Voitman nije ubacio trojku za novo izjednačenje, a posle po jednog promašenog napada na obe strane ušlo se u poslednji minut u kome su protagonisti bili Tavarez i Dončić u akcijama opisanim na početku teksta.

I jedni i drugi su forisirali šut za 3 poena,bez mnogo uspeha. Baskonija je pogodila  11 iz 35 pokušaja, Real 12 iz 37. U izjednačenoj utakmici odlučuiju detalji, možda su ovog puta presudni bili skokovi, Real ih je imao 46, Baskonija 39. Boboa je sa 17 poena i šutem za trojke 4/6 bio najbolji u timu Baskonije, ali nedostajao je bar još neki nadprosečno raspoloženi igrač. Tima je ostao na samo 4 poena sa 0/3 za trojke, Šengelija je dao 10, daleko ispod proseka, sa 4/11 iz igre, Uertas je uz 7 poena imao samo 3 asistencije, Džening je – posle 6/6 u prethodnom meču – trojke šutirao 2/8…

Real je lidere imao u Dončiću (20 poena, 9 skokova) i Kerolu (15 poena, trojke 3/5 čime je ušao u „Top 12“ sa 693 ukupno), junaka u Tavarezu (5 pomenutih rampi), Treja Tompkinsa kao figuru iz senke (12 poena), diskretnog u napadu (2 poena) ali korisnog u odbrani Ajona (8 skokova), katastrofalno nepreciznog Ljulja (0/10 iz igre, 0/6 trojke!) ali je stigao da uhvati 5 lopti i podeli 5 asistencija. Ukratko, Real je bio više tim, i zato je na korak od titule.

Utakmicu u „Buesa areni“ u Vitoriji gledalo je 15.512 gledalaca što je novi apsolutni rekord plejofa.Prethodni rekord bio je 15.350 iz 2004. na utakmici Estudijantes-Barselona. Apsolutni rekord ACB lige sa 15.544 gledalaca drži duel Baskonije i Real Madrida iz regularnog dela lige u sezoni 2015/16.

(Izvor: Vladimir Stanković, KOŠ Magazin)