Top 5, 4.-6.1.: Jokićev rekord karijere, Luka ‘rušitelj’ rekorda

1 Nikola JOKIĆ (Denver Nuggets)

37 min, 47 pt, 8 sk, 5 asist, 1 bl, 2 ukr, 64 % iz igre

Kakva fenomenalna partija Nikole Jokića! Zver je puštena sa lanca. Rekord karijere i monstruozna partija Jokera za pobedu nad Hawksima u gostima.

Već u prvom poluvremenu bilo je jasno da se nešto veliko sprema. Posle tvrde i izjednačene prve četvrtine koju je Jokić završio sa 18 poena, Denver je u drugoj već stigao do dvocifrene prednosti. Međutim, Trae Young ne dozvoljava da se u tom momentu reši pitanje pobedniika pa Atlanta smanjuje na -9 u prvom poluvremenu. Već u prvom poluvremenu Joker obara svoj prvi lični rekord – 27 poena za poluvreme.

U tom ritmu nastavlja i dalje, vodi svoj tim, i suvereno pogađa kada je najvažnije.

Pored 47 poena, Jokić je zabeležio osam skokova i pet asistencija. Imao je još i dve ukradene lopte, jednu blokadu, ali nije imao izgubljenu loptu za 37 minuta koliko je proveo u igri. Iz igre je pogodio 16 od 25 šuteva, postigao je četiri trojke iz osam pokušaja, a sa linije slobodnih bacanja šutirao je čak 16 puta, u 11 situacija je bio precizan.

2 Luka DONČIĆ (Dallas)

34 min,38 pt,11 sk,10 asist,1 bl,58 %FG

Slovenski košarkaški reprezentativac ubacio je 38 koševa, dodao 11 skokova i 10 asistencija u 34 minute na parketu American Airlines Centera. Luka ove sezone u proseku daje 29,4 poena uz 9,7 skokova i 8,9 asistencija i na dobrom je putu da postane MVP.

Svake večeri Luka Dončić pomera granice, postavlja nove rekorde i jubileje. Tako je i ovom utakmicom napravio nekoliko istorijskih dostignuća. I to su zaista neverovatne brojke kada se stave u kontekst momka koji još nije napunio 21 godinu.

Čak 11. puta u ovoj sezoni Luka stiže do triple double učinka, i 19. put u karijeri, a njegov Dallas slavio je protiv Bullsa sa 118 – 110. Ovo mu je bio 10. triple-double uz najmanje 30 poena. Toliko su ih kombinovano imali LeBron James (5), Oscar Robertson (3) i Magic Johnson (2) pre svog 22. rođendana. Dončić će 28. februara napuniti tek 21 godinu.

Dončić je postao tek treći igrač i prvi Evropljanin od spajanja NBA-a i ABA-e 1976. koji je u najmanje četiri uzastopne utakmice zabio 30 ili više koševa uz 10 ili više skokova i pet ili više asistencija. Druga su dvojica Russell Westbrook i Kevin Durant. Konačno, možda i najfascinantniji podatak je da je 19 triple-doubleova u ovako kratkoj karijeri više nego što su ostvarili svi igrači Memphis Grizzliesa u 25 godina postojanja kluba, uključujući i eru u Vancouveru. Grizzliesi su dosad odigrali 1.957 utakmica, Dončić samo 104.

3 Goran DRAGIĆ (Miami)

30 min, 29 pt, 3 sk, 13 asist, 70 % za tri poena

Utakmica sezone za Dragona. Stradali su Blazersi, koji se ni dolaskom Mela ne mogu trgnuti. Dragon je riješio utakmicu ulazeći s klupe, kao i većinu ove sezone. U potpunosti se prilagodio novoj ulozi te je jedan od glavnih razloga sjajnih igara Heata. Gotovo svaki puta kada je imao loptu, ili je poentirao ili je asistirao nekome od suigrača. Također, 7 trojki koje je ubacio iz 10 pokušaja su mu rekord karijere.

Heat je bez većih problema došao do pobjede protiv Blazersa, iako u sastavu ovaj puta nije bilo Jimmy Butlera. Uz ovakvog Dragića, Jimmy i nije prijeko potreban…

4 Bojan BOGDANOVIĆ (Utah)

33 min,35 pt,0 sk,0 asist,0 bl,0 ukr,52 %FG

Hrvatski košarkaški reprezentativac Bojan Bogdanović imao je odličnu večer u NBA ligi. On je s 35 koševa (šut za dva 8-12, trica 3-9, slobodna bacanja 10-10), i to bez ijednog učinka u drugim statističkim kategorijama, za 33 minuta provedenih bio prvi strelac Utah Jazza u 128 – 126 gostujućoj pobedi protiv New Orleans Pelicansa.

Hrvatski košarkaš je tako ispisao i istoriju NBA-a postavši prvi igrač koji je odigrao više od jedne utakmice u kojoj je postigao više od 25 koševa bez da je upisao jednu asistenciju, skok, blokadu ili osvojenu loptu. Prvu takvu utakmicu odigao je 29. marta 2018. godine u dresu Indiane protiv Sacramenta, a zadnji koji je zabio 35 koševa bez skokova i asistencija bio je Alan Houston 2000. godine.

5 Nikola VUČEVIĆ (Orlando)

30 min, 11 pt, 24 sk, 4 asist, 25 % FG

Nešto slabiji napadački učinak i slabiji procenat u šutu iz igre, Vuč je nadoknadio velikom borbenošću pod košem – gde je uhvatio čak 24 lopte, podelio je 4 asistencije, a što je najvažnije njegov Orlando je pobedio direktnog konkureta za plasman u play off na Istoku – ekipu Brooklyna. Vučević se dosta mučio u napadu, a svoje prve poene je ubacio duboko u trećem periodu. Fultz je ovaj puta preuzeo teret u napadu, a Magic je serijom u posljednjoj četvrtini uspio prelomiti utakmicu. Ovo je Vučeviću bio jubilarni 300-te double double učinak.