Top 5, 6.-8.1.2021: Titanski duel Luke i Jokera

1 Luka DONČIĆ (Dallas)

43 min, 38 pt, 13 as, 9 sk, 5 ukr, 13/22 FG

Denver i Dallas odigrali su utakmicu za pamćenje, a predvodila su ih dva balkanska maestra – Luka Dončić i Nikola Jokić, koji su ubacili po 38 poena, a meč je rešen tek nakon 5-minutnog produžetka. Jokić je pogodio na kraju regularnog dela meča i odveo Nuggetse u produžetak, ali na kraju kraja je Dončić (posle koša Srbina za “minus 3”) vezao četiri poena i doneo pobedu Mavsima, 124 – 117! Lider Dallasa je uz 38 poena (13-22 iz igre , 2-7 za tri), imao i 9 skokova i 13 asistencija, no uspeo je da izgubi i 8 lopti.

2 Nikola JOKIĆ (Nuggets)

41 min, 38 pt, 11 sk, 4 asist, 2 ukr, 14/31 FG

U još jednom nestetnom porazu Denvera, nakon produžetaka, Jokić je pokazao klasu a Denver sve timske slabosti, jer njihova igra uglavnom zavisi od Joker dok su ostal igrači koji bi trebali da nose tim (pre svega Jamal Murray) u nekonstantnoj formi. Srbin je u dramatičnom porazu svoje ekipe preuzeo veću košgetersku ulogu, ali mu je u dodatnih pet minuta bila neophodna pomoć i nije je dobio…

Uz 38 poena (10-21 za dva, 4-10 za tri, 6-10 penali) Jokić je imao i 11 skokova, ali su trpele ostale statističke kategorije – imao je četiri asistencije, dve krađe i tri izgubljene lopte.

3 Nikola VUČEVIĆ (Orlando)

30 min, 22 pt, 12 sk, 3 asist, 8/19 FG
34 min, 16 pt, 7 sk, 6 asist, 7/18 FG

Nakon sjajnog starta, košarkaši Magica zaredali su sa porazima. Od Rocketsa su pretrpeli treći, ujedno i najubjedljiviji poraz ove sezone, bilo je 132 – 90 za tim iz Houstona. U ovom porazu svetla tačka Orlanda bio je Nikola Vučević. Za 30 minuta na parketu imao je dabl-dabl učinak – 22 poena i 12 skokova. Dodao je još tri asistencije i jednu ukradenu, a nije imao izgubljenu loptu.

4 Bojan BOGDANOVIĆ (Utah Jazz)

30 min, 20 pt, 5 sk, 3 asist, 7/16 FG

Probudio se i Babo. U gostujućoj pobedi Jazza nad Bucksima, Bogdanović je zabio 20 poena, dao je 4 trojke iz 10 pokušaja. No, oduševio je potezom koji njemu i nije svojstven – zakucavanjem preko Merilla u posljednjim trenucima utakmice, ono kakva američki mediji vole opisivati kao ʻstavljanje na posterʼ. Bilo je to dovoljno za oduševljenje saigrača, posebno Donovana Mitchella. Inače, igrači Jazza su na ovoj utakmici ubacili 25 trojki (iz 53 pokušaja) što je novi rekord franšize iz Salt Lake Cityja.

5 Jusuf NURKIĆ (Portland)

23 min, 17 pt, 7 sk, 2 asist, 8/10 FG

Jusuf Nurkić je nakon sporijeg starta sezone protiv Minnesote pružio odličnu partiju i doprineo pobedi svojih Blazersa. Portland je slavio rezultatom 135 – 117, a naš reprezenativac je za 23 minute ubacio 17 poena uz samo dva promašaja iz igre. Tome je dodao i 7 skokova i 2 asistencije, a igrao je odlično i u odbrani. Bh. košarkaš priznao je da je i dalje zaokupljen porodičnim problemom nakon što mu je nana preminula od posljedica koronavirusa.

“Ljudi se ponašaju kao da sam mrtav. Ne brinem puno zbog toga, ali očigledno je da smo svi živa bića i suočavamo se sa svim što se dešava van terena i u našim porodicama. Želim pomoći ekipi, iza nas je tek pet-šest utakmica i znam da ću biti u redu. Nisam zaboravio igrati košarku i pokušavam ići naprijed,” rekao je Nurk nakon meča.