Screenshot

Izvor: Aleksandar Ostojić / KOŠ magazin

U NBA ligi vode se najrazličitije statistike, pa i one bizarne. Evo 25 rekorda, od kojih će vas mnogi iznenaditi, možda začuditi, neki i šokirati…

Utakmica sa najmanje poena: 37 ukupno

Očevici kažu da su tog 2. novembra 1950. gledaoci na tribinama više spavali nego što su bili budni. Igrali su Fort Vejn Pistonsi i Mineapolis Lejkersi, a konačan rezultat je glasio 19-18 za domaćine. Džordž Majkan je postigao 15 od 18 poena Lejkersa. Ova utakmica bila je jedan od razloga da se uvede ograničenje napada na 24 sekunde.

Najduža utakmica: šest produžetaka

Punih 78 minuta su 6. januara 1951. igrali Indijanapolis Olimpijansi i Ročester Rojalsi pre nego što je odlučen pobednik. Posle čak šest produžetaka nekako se došlo do 75-73 za Olimpijanse. U prva četiri produžetka oba tima su zajedno ubacila po četiri poena. Drugi i četvrti produžetak završeni su rezultatom 0-0. Najbolji strelac sa 17 poena bio je Aleks Groza (Indijanapolis Olimpijans).

Najviše uzastopnih isključenja: šest

Igrajući za Milvoki Bakse, ovogodišnje šampione, u sezoni 1951-52 Don Boven je nekako uspeo da na šest uzastopnih utakmica zaradi isto toliko isključujućih ličnih grešaka. On je tri sezone igrao u NBA ligi sa prosekom 9,0 poena, 4,2 skoka i dve asistencije.

Najmanje pobeda za plasman u plej-of: 16-54

U sezoni 1952-53 Baltimor Buletsi su završili regularni deo sa skorom 16 pobeda i 54 poraza, ali to im je ipak bilo dovoljno za plasman u plej-of! U to vreme NBA liga sastojala se od samo deset timova podeljenih u dve divizije, a prva četiri su išla u doigravanje. Tako su se Baltimor Buletsi našli u plej-ofu jer su bili bolji od Filadelfija Voriorsa (skor 12-57).

Najviše poena bez produžetka: 173

Boston Seltiksi su se 27. februara 1959. sastali sa Mineapolis Lejkersima. Pobedili su sa 173-139! Razlika od 34 poena je kasnije dostignuta i prestignuta, ali niko do sada nije postigao 173 poena u istoriji NBA. Najviše koševa Boston je postigao u poslednjoj četvrtini – 52. Najefikasniji je bio Tom Hajnson sa 43 poena, Bob Kuzi je dao 31, Bil Šerman i Frenk Remzi po 20… Na drugoj strani Eldžin Bejlor je projao do 34, ali to nije pomoglo Mineapolis Lejkersima da ne dožive katastrofu.

Najviše asistencija za poluvreme: 19

Ovaj neverovatni rekord drži legendarni Bob Kuzi. Igrajući za Boston Seltikse protiv Mineapolis Lejkersa on je za jedno poluvremenanizao 19 asistencija. Utakmicu je završio sa 28. Najviše asistencija za četvrtinu ima Džon Lukas iz Hjuston Roketsa, koji je 1984. protiv Denver Nagetsa imao 14 asistencija u jednoj četvrtini.

Photo by NBA Photo Library/NBAE via Getty Images

Najviše minuta u igri u sezoni: 48,5

Nedostižni Vilt Čemberlen drži ovaj nedostižni rekord. U sezoni 1961-62 on je kao igrač Filadelfija Voriorsa prosečno provodio na parketu pola minuta duže nego što ukupno traje jedna NBA utakmica – 48,5. To je uspeo, naravno, zahvaljujući produžecima koje je igrao njegov tim. U toj sezoni Čemberlen je imao prosek 50,4 poena i 25,7 skokova. Po utakmici!

Najviše utakmica u sezoni: 88

Volt Belami je u sezoni 1968-69 odigrao čak 88 mečeva. Kako mu je to uspelo? Počeo je prvenstvo kao igrač Njujork Niksa, ali ga je tim 19. decembra 1968. trejdovao u Detroit Pistonse u zamenu za Dejva Debušera. U tom trenutku Pistonsi su odigrali šest utakmica manje od Niksa, pa je do kraja prvenstva, umesto 47, Debušer odigrao još 53 utakmice. Ukupno 88 u toj sezoni.

Najviše poena u jednoj četvrtini: 58

Ovaj rekord pripada Bafelo Brejvsima. Igrali su protiv Džona Havličeka, Dejva Kovensa i sjajne generacije Boston Seltiksa u prvenstvu 1972-73. Oni su 20. oktobra 1972. jednostavno oduvali Seltikse rezultatom 126-118, pošto su prethodno gubili 60-103! U poslednjoj četvrtini postigli ukupno 58 poena (68-23). Do danas je to rekord NBA lige.

Najviše blokada na utakmici: 17

Tokom svoje osmogodišnje NBA karijere Elmor Smit je imao prosek 2,9 blokada po utakmici. U tom segmentu bio je čak najbolji u ligi u sezoni 1973-74 sa prosekom 4,9. Međutim, eksplodirao je 28. oktobra 1973. na meču njegovih Los Anđeles Lejkersa i Protland Trejlblejzersa. Blokirao je neverovatnih 17 šuteva. Sedamnaest “banana” u jednoj utakmici od samo jednog igrača! Time je zasenio čak i svog saigrača Gejla Gudriča, koji je pobedi Lejkersa 111-98 doprineo sa 49 poena.